Jasno
10°
Bratislava
Pankrác, Pankrác
12.5.2025
TOTO domáce hnojivo muškáty milujú: Váš balkón bude obsypaný kvetmi
Zdielať na

TOTO domáce hnojivo muškáty milujú: Váš balkón bude obsypaný kvetmi

muškáty

Zdroj: Profimedia

Muškáty patria k najobľúbenejším kvetom, ktoré dokážu rozžiariť každý okenný parapet či balkón. Pri správnej starostlivosti vás budú tešiť kvitnúcou záplavou celé leto.

Škála kvitnúcich rastlín, ktorými si môžeme ozdobiť balkóny a parapety, sa každoročne rozširuje, ale previsnuté muškáty medzi nimi stále vedú. Populárna rastlina Pelargonium peltatum, pre väčšinu ľudí jednoducho „muškát“ vyzerá efektne, a pritom pestovanie muškátov nie je vôbec náročné. Ak im doprajete tú správnu výživu, odmenia vás bohato kvitnúcou nádherou.

Užitočné rady, tipy a inšpirácie nájdete aj v relácii Nová záhrada. Nenechajte si ju ujsť v nedeľu o 15:45 na JOJke.

TOP prírodné hnojivá na muškáty

Aby sme podporili zdravý rast muškátov a zabezpečili bohaté kvitnutie, je vhodné dodať im výživu pomocou účinného hnojenia. Ak sa chcete vyhnúť priemyselne vyrábaným hnojivám, vyskúšať môžete osvedčené prírodné alternatívy. Sú lacné, ľahko dostupné a s vašimi muškátmi dokážu skutočné zázraky.

1. Hnojivo zo žihľavy

Žihľava patrí medzi najúčinnejšie prírodné hnojivá. Obsahuje vysoké množstvo dusíka, draslíka a ďalších cenných minerálov, ktoré podporujú zdravý a svieži rast zelene. Pripraviť si môžete dva základné typy hnojiva zo žihľavy.

Žihľavový výluh:
Budete potrebovať väčšie vedro alebo nádobu, ktorú môžete nechať vonku. Naplňte ju do polovice posekanými listami žihľavy a zvyšok dolejete vodou. Voľne prikryte, aby mohol uniknúť plyn vznikajúci kvasením. Za niekoľko dní (zvyčajne 10 – 14) začne zmes výrazne zapáchať a na vrchu sa môže tvoriť pena. Keď pena ustane a roztok stmavne, je váš žihľavový výluh pripravený. Pred zalievaním ho zrieďte v pomere 1:10 (jeden diel výluhu a desať dielov čistej vody). Mierne mínus je, že kvasený výluh má dosť intenzívny zápach, preto je lepšie ho používať vonku.

Žihľavový čaj:
Ak vám dlhšie kvasenie nevyhovuje alebo nechcete zápach, existuje aj jemnejšia alternatíva. Natrhajte čerstvé listy žihľavy, krátko ich povarte a nechajte aspoň 15 minút lúhovať. Tento žihľavový odvar môžete vychladnutý použiť ako závlahu pre muškáty raz za týždeň. Účinok je síce o niečo slabší než pri výluhu, no stále ide o bohatý zdroj živín, ktorý rastlinám prospieva.

2. Zázračná jedlá sóda

Muškáty, ale aj begónie a hortenzie majú rady zásaditú pôdu a jedlá sóda je zásaditý produkt, ktorý je ako stvorený na kvitnutie. Pripravte rastlinám každý mesiac špeciálnu zmes z jednej polievkovej lyžice jedlej sódy a dvoch litrov vody. Čoskoro sa dočkáte bohatých kvetov. Tento takmer zázračný prášok môže tiež ochrániť muškáty pred škodcami, ako sú vošky či mravce, aj pred najrôznejšími plesňami a hnilobou. Stačí raz za mesiac nasypať dve lyžice jedlej sódy do kvetináča.

3. Droždie na podporu rastu

Možno vás to prekvapí, ale aj obyčajné pekárske droždie (kocka alebo sušené) je úžasným zdrojom látok podporujúcich rast rastlín. Na výrobu hnojiva vám postačí 1 balíček alebo kocka droždia, 1 polievková lyžica cukru a približne 1 liter teplej vody.

Všetky zložky dôkladne premiešajte vo väčšej nádobe a nechajte 24 hodín odležať pri izbovej teplote, aby mohol vzniknúť fermentačný proces. Keď bude zmes vykvasená, zrieďte ju v pomere 1:10 s vodou (na 1 diel výluhu pripadá 10 dielov čistej vody). Takto pripraveným hnojivom zalievajte muškáty raz za dva týždne. Droždie im dodá nielen živiny, ale aj aktivuje pôdne mikroorganizmy, čo sa prejaví na zdravšom a vitálnejšom raste rastlín.

Máte v záhrade samé mravce? Takto sa ich zbavíte prirodzene, rýchlo a bez chémie!

Súvisiace články

Najčítanejšie